logo

SŁAWOMIR MATCZAK – Trener i konsultant medialny.

Z wykształcenia aktor, absolwent PWST w Warszawie. Dziennikarz TVP, który przeszedł wszystkie szczeble zawodowe od asystenta reportera, po wydawcę programu i kierownika zespołu.

Konsultant przygotowujący do konfrontacji z mediami. Według klasyfikacji telewizyjnej – starszy redaktor. Ukończył w 1984 roku Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, grał w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Ateneum i Scenie Prezentacje.

W 1992 zdał aplikację dziennikarską w Telewizji Polskiej. W 1991 roku rozpoczął pracę w TVP – przez kilkanaście lat reporter i wydawca telewizyjnej Panoramy, później redaktor wydania programu ekonomicznego BIZNES w TVP 2.

Twórca kanału informacyjnego w TVP 3 przekształconego w TVP Info, gdzie stworzył działającą trzy lata redakcję ekonomiczną. Od 2009 roku wydawca serwisów w TVP Info, a od września 2013 roku redaktor wydania programu interaktywnego Twoje Info oraz programu interwencyjnego Twoja Sprawa. Przez ponad dwa lata wydawca programu reporterskiego o tematyce społecznej – Puls Polski. W lipcu 2014 roku przeniesiony z etatem do agencji pracy tymczasowej Leasing Team, skąd w kwietniu 2015 roku został dyscyplinarnie zwolniony, za odmowę udziału w tzw. teście kompetencji. Rozpoczął batalię sądową o niezależność i dobre imię dziennikarzy.

W czasie pracy dla telewizji publicznej zrealizował ponad 10 tys. relacji do serwisów informacyjnych, kilkadziesiąt reportaży i kilkanaście filmów dokumentalnych. Redaktor wydania kilku tysięcy programów studyjnych w Panoramie TVP2 i TVP Info.

Laureat kilkunastu nagród państwowych oraz branżowych za działalność dziennikarską m.in. kilkakrotnie Ostrego Pióra od Business Centre Club, nagrody Krajowej Izby Gospodarczej, Komitetu Integracji Europejskiej, Państwowej Inspekcji Pracy, a wraz z zespołem nagród Krajowego Rejestru Długów, Gazety Finansowej oraz Fundacji Razem Lepiej za najlepszy ogólnopolski telewizyjny program prospołeczny .

Prowadził szkolenia dla dziennikarzy z kilkunastu Ośrodków Telewizji Polskiej w ramach działalności Akademii Telewizyjnej oraz warsztaty doskonalenia pracy reportażystów dla programu Puls Polski. Uczestnik międzynarodowych szkoleń organizowanych przez European Broadcasting Union i BBC.

Wielokrotnie był moderatorem podczas dyskusji panelowych i konferencji branżowych oraz konferansjerem podczas koncertów i uroczystości m.in. w Akademii Muzycznej w Warszawie .

Od 1998 roku prowadzi konsultacje z zakresu budowania i przekazu skutecznej informacji. Skupia się głównie: na umiejętności panowania nad stresem, przygotowania i przekazania komunikatów, w tym umiejętności występowania przed kamerą , budowania przekazów dla mediów: od krótkiej „setkowej” wypowiedzi, przez komentarz ekspercki po kilkuminutową rozmowę z dziennikarzem. Warsztaty wzbogaca elementami techniki mowy oraz wypowiedzi podczas prezentacji czy wystąpień do szerokiego audytorium – tu wykorzystuje doświadczenie aktorskie

Stworzył autorskie programy szkoleniowe TVarz Informacji , Kryzys a Media , Prezenter w Prezentacji oraz zajęcia z dykcji i emisji głosu.

Pokazuje jak walczyć z tzw. czarnym PR-em i manipulacją oraz przedstawia działania współczesnych mediów kreujących rzeczywistość. Pokazuje jak przygotować atrakcyjny komunikat czy wypowiedź, by została „kupiona” przez dziennikarza. Uczy jak nie dać się zmanipulować „pracownikowi mediów”, który przyjechał z tezą i jak współpracować z „media guardem” czyli ochroniarzem medialnym . Doradza jak zachować się w sytuacjach kryzysowych- pokazuje jak działają media w takich sytuacjach, konsultuje Q&A czyli wcześniej przygotowane odpowiedzi na trudne pytania . Przygotowuje rzeczników prasowych i zarządy firm do działania w sytuacjach kryzysu medialnego czyli walki o ochronę wizerunku swojej firmy i własnej twarzy.

Często przypomina uczestnikom powiedzenie :

„gdzie jest kryzys tam są media – gdzie są media tam jest kryzys”

Dotychczas przeprowadził ponad 500 szkoleń zamkniętych i kilkadziesiąt otwartych. Szkolenia prowadzi na terenie całej Polski. Zrealizował także e-learningowy program „Prezentacje” dla Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, oraz prowadzi zajęcia z prezentacji podczas e-wykładów w sieci .

Od 2009 roku rozpoczął wykłady i zajęcia na podyplomowych wydziałach dziennikarstwa i PR na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach , w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz w Polskim Instytucie Dyplomacji.